MOBILE TEST


Pakiet - Sandomierski Region Winiarski

Na Sandomierszczyźnie od XIII wieku z powodzeniem uprawiano winorośl oraz prowadzono ...

Więcej

Pakiet Chwile we Dwoje

Przygotowaliśmy specjalną ofertę dla Par łączącą w sobie elementy romantycznego ...

Więcej

Pakiet Romantyczny Weekend

To wyjątkowa propozycja dla par pragnących spędzić romantyczne chwile sam na sam w ...

Więcej

Prev Next

Miasto powiatowe położone na siedmiu wzgórzach nad Wisłą na styku dwóch krain geograficznych: Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej, w odległości 85 km od Kielc i 15 km od Tarnobrzegu.


Wzmianki o Sandomierzu jako mieście sięgają XII w. w zapisach Kroniki Galla Anonima. Niegdyś siedziba książąt (Henryka Sandomierskiego, Bolesława Kędzierzawego, Leszka Białego, Bolesława Wstydliwego) i rezydencja królów (Kazimierza Sprawiedliwego). Jego początki sięgają X w. Rozwijał się jako ważna osada na szlaku handlowym do Krakowa i na wschód Europy. Był wielokrotnie niszczony przez najazdy tatarskie, potop szwedzki i wojska Rakoczego. Po rozbiorach Polski znalazł się w monarchii austriackiej, a po 1825 r. w Królestwie Polskim jako miasto nadgraniczne. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był stolica Centralnego Okręgu Przemysłowego. Podczas II wojny ważny ośrodek ruchu partyzanckiego, przede wszystkim „Jędrusiów”. Dzisiaj to ważny ośrodek ruchu turystycznego. 

 

Zapraszamy do Sandomierza - liczne atrakcje, historyczne zabytki, bogata baza hotelowa i gastronomiczna - zapewnią Państwu niezapomniane wspomnienia.

 

PRZEWODNIK GPS PO SANDOMIERZU 

Zwiedzaj Sandomierz z naszą aplikacją na smartfona (Android). 
Aplikację pobierzesz z Google Play (Przewodnik GPS po Sandomierzu) lub zeskanuj QR kod.

 

       

 

 

 Plan Miasta Sandomierza z opisem zabytków
 
 
Brama Opatowska – fragment dawnych murów obronnych, jedna z czterech ocalałych bram wjazdowych do miasta. Ufundowana w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Ma 33 metry wysokości. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Collegium Gostomianum – wzniesione na początku XVII w. z fundacji Hieronima Gostomskiego, późnorenesansowe, zachowało pierwotny kształt architektoniczny i funkcję. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce.
Dom Długosza – zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka Jana Długosza. Jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.
 
Góry Pieprzowe – jest to najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski, zbudowany przez łupki środkowo-kambryjskie, które są widoczne jako wychodnia pokryta utworami czwartorzędowymi. Wiek ich obliczany jest na około 500 milionów lat. Na terenie Gór Pieprzowych znajduje się 18-hektarowy rezerwat przyrody z dwunastoma gatunkami dzikiej róży, stanowiący unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Teren rezerwatu posiada urozmaiconą rzeźbę, jest silnie pofałdowany i porozcinany licznymi wąwozami. Swoją nazwę Góry zawdzięczają odsłonięciom szaroczarnych i ciemnopopielatych łupków ilastych przypominających kolorem pieprz. Najwyższe wzniesienie znajduje się na wysokości 201 m n.p.m.
Kamienica Oleśnickich – w obecnej postaci pochodzi z XVIII wieku. W kamienicy tej w 1570 roku przedstawiciele polskich luteran, kalwinów i braci czeskich zawarli "zgodę" i opracowali obowiązujący katechizm. Z dziedzińca tej kamienicy jest wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej.
 
Katedra - wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotniej romańskiej kolegiaty, która w 1818 roku otrzymała godność Katedry. Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. "Kalendarium", natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza.
Kościół św. Ducha – wzniesiony w XIV wieku. Wraz z przyległymi budynkami dawnego szpitala tworzył zespół klasztorny prowadzony przez zakon szpitalników zwany Duchakami. Jest jednym z najstarszych obiektów instytucji dobroczynnych w Polsce.

Kościół św. Jakuba - zbudowany w 1226r., późnoromański, zachował typowy układ przestrzenny budowli klasztornej. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Sandomierza, jednocześnie jest to jeden z pierwszych w Polsce kościołów wzniesionych z cegły, zaliczany do wąskiej grupy zabytków najwyższej klasy. Na uwagę zasługuje późnoromańska dekoracja ceramiczna elewacji, a zwłaszcza portal północny, zaliczany do najpiękniejszych portali ceramicznych w kraju.

Kościół św. Józefa – zespół dawnego klasztoru Reformatów zbudowany w XVII wieku. Jest to najmłodszy zabytek Sandomierza. Do osobliwości kościoła należą zmumifikowane zwłoki Teresy Morsztynówny, spoczywające w oszklonej trumnie w podziemiach kościoła.

Kościół św. Michała i dawny klasztor Benedyktynek - zbudowany na przełomie XVII i XVII wieku. Zespół pobenedyktyński jest znakomitym przykładem sztuki barokowej architektury klasztornej w Polsce. Od 1903 roku mieści się tutaj Wyższe Seminarium Duchowne. Kamienne portale i szczyty zwieńczone posągami tworzą bogatą architekturę budowli.
 
Kościół św. Pawła - powstał w XV / XVII w., posiada bogatą dekorację sztukatorską i barokowe wyposażenie we wnętrzu. Kościół ufundowany został w 1226 roku przez biskupa Iwona Odrowąża. Pierwotnie była to drewniana świątynia, na miejscu której w wieku XV wzniesiono obecną, gotycką budowlę.
 
Podziemna Trasa Turystyczna – podziemne składy kupieckie z XV-XVII wieku ciągnące się pod kamieniczkami w Rynku. Trasa Podziemna ma długość około pół kilometra. Najgłębszy poziom sięga 12 metrów pod ziemią. W skład trasy wchodzą 34 komory.
 
Ratusz – jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Ufundowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito. W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego.

Spichlerz – Jest to jedyny zachowany do naszych czasów spichlerz sandomierski. Znajduje się w pobliżu skarpy wiślanej, w dolinie rzeki Wisły. Zbudowany w XVII w.
 
Synagoga - powstała w XVII / XVIII w. Sandomierska gmina żydowska należała w średniowieczu do największych i najważniejszych w Małopolsce. Obecnie archiwum miejskie.

Wąwóz Królowej Jadwigi - Położony w południowo -zachodniej części miasta. Początek wąwozu znajduję się w pobliżu kościoła św.Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Jest to rozległy wąwóz lessowy, powstał w wyniku erozji wodnej. Jego długość wynosi około 500 metrów. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10m  i tam ściany wąwozu są najbardziej strome. Zbocza wąwozu porastają drzewa liściaste.
Zamek - wzniesiony w XIV w., na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Jest w swojej obecnej postaci wyrazem przemian i nawarstwień historycznych - obecnie siedziba Muzeum Okręgowego. Dawniej zamek składał się z czterech skrzydeł. W 1656 roku został wysadzony w powietrze przez wycofujących się z miasta Szwedów. Ocalało jedynie skrzydło zachodnie. Na dziedzińcu zamkowym zachowała się stara studnia, a pod powierzchnią fundamenty kazimierzowskiego zamku.
Zbrojownia rycerska  – miejsce chętnie odwiedzane przez młodzież szkolną. Można tam przymierzyć zbroję, zobaczyć jak wygląda broń z bliska. Zbrojownia czynna w sezonie.
 
Żegluga śródlądowa na Wiśle – rejsy spacerowe. Podczas rejsu odsłania się panorama Sandomierza - miasta położonego na wysokiej skarpie. Bardzo atrakcyjny jest dwugodzinny rejs w górę rzeki z postojem w znakomitym miejscu widokowym, gdzie można zapalić ognisko lub urządzić grilla. Niezapomniane wrażenie pozostawi kontakt z przyrodą i sprawi że zachód ten będzie się wspominać długo po wyjeździe z Sandomierza. Niezwykłą atrakcją jest całodzienny rejs do Annopola lub Baranowa Sandomierskiego. W czasie rejsu przewodnik przybliża historię mijanych miejsc. Można odpocząć przy grillu urządzonym na pokładzie statku.


Pozostałe atrakcje

Centrum Kultury i Rekreacji MOSiR przy ulicy Portowej w Sandomierzu, zyskało nową atrakcję - sztuczną ściankę wspinaczkową. Ścianka do wspinaczki jest wyposażona w strefę dróg pionowych.
 
Quady – to nowy sposób aktywnego wypoczynku. Rekreacja, wypoczynek, niezapomniane wrażenia, satysfakcja z pokonywanych trudności, kontakt z naturą, emocje, adrenalina, nowe wyzwania, wszystko to oferuje przejażdżka quadem.
Rycerstwo Sandomierskie – Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej powstała formalnie w 1994 roku jako jedna z sekcji Ludowego Klubu Sportowego „Sandomierz”. Organizuje samodzielne imprezy plenerowo-historyczne, uczestniczy w oficjalnych uroczystościach, rocznicach, jubileuszach, festynach, festiwalach itp. Rycerstwo Sandomierskie zaprasza na weekendowe pokazy i występy na Starym Mieście w Sandomierzu.. W ofercie pokaz tańców dworskich, inscenizacja napadów tatarów, pokaz sztuki walki rycerskiej, strzelanie z łuku historycznego i kuszy, parady i przemarsze różnych formacji wojsk dawnych, pokazy artylerii od XV do XVII wieku, średniowieczny wymiar sprawiedliwości (katownie, sale tortur),  reprezentacyjne zmiany warty przy ratuszu.
Ścieżka Tarzana - W Sandomierzu w parku Piszczele powstała niesamowita ścieżka, zwana "Ścieżkę Tarzana". Jest to park linowy składający się z dziesięciu drewnianych podestów (baz) rozmieszczonych na pniach drzew, na wysokości kilku metrów nad ziemią. Stopień trudności całej trasy jest zróżnicowany. Przejście nad ziemią to fantastyczna przygoda. Drewniane bazy połączono w różny sposób: liniami, belkami, kładkami.

Ośrodek jazdy konnej – w dzielnicy Sandomierza – Mokoszynie, istnieje ośrodek jazdy konnej. Miłośników koni serdecznie zapraszamy na przejażdżkę wierzchem.

Paintball - pole do gry znajduje się na terenie dawnej "smołowni" w Mokoszynie, niedaleko drogi Sandomierz-Dwikozy (200 m). Odległość od Hotelu Sarmata - 2,5 km. Teren posiada wydzielony parking dla samochodów oraz miejsce na ognisko. Teren jest przyjemny do gry i urozmaicony - 4,5 ha wąwozów i krzaków.
 

Legendy sandomierskie

Bądź na bieżąco informowany o wydarzeniach kulturalnych w Sandomierzu - zapisz się do newslettera

  • Informacja o danych osobowych

    Informacja o danych osobowych 1. Administratorem danych osobowych Gościa jest Euro-Tour Sport & Travel M.M.Tusznio Sp.J. z siedzibą w Sandomierzu, ul. Skłodowskiej 37, 27-600 Sandomierz, NIP 864-000-09-29, zwana dalej „Hotelem”. .... Więcej…  
  • Opłata miejscowa - 2 zł / dobę

    Z dniem 28.04.2017 weszła w życie Uchwała Rady Miasta Sandomierza w sprawie opłaty miejscowej. Nowy podatek dotyczy wszystkich osób przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych na tereni.... Więcej…  
  • Już 100 000 Gości nocowało w naszym hotelu!

    Dnia 24.04.2015r. o godz. 22.19 został przyjęty na nocleg w naszym hotelu 100-tysięczny gość. Była nim jedna z osób z grupy konferencyhno-szkoleniowej przebywającej w naszym hotelu w dniach 24-26.04.2015r. Organizatorem tej.... Więcej…  

Zespół Dworski Hotel Sarmata *** ul. Zawichojska 2, 27-600 Sandomierz,tel.: +48 (15) 833 47 00, fax.: +48 (15) 833 47 01, mob.: +48 530 33 47 00 e-mail.: recepcja@hotelsarmata.pl